نثار حسین کو ایڈیشنل رجسٹرار چیف کورٹ تعینات کردیاگیا On 2020-01-01    سال2019کے دوران گلگت بلتستان چیف کورٹ نے 1417مقدمات نمٹائے کارکردگی رپورٹ جاری On 2020-01-01    VACATION DUTY ROSTER FOR THE YEAR 2019-20 On 2019-12-09    گلگت بلتستان چیف کورٹ تمام دلچسپی کے حامل سپلائرز فرمز کو سال 2019-21 کے لیئے اشیا ٗ کی فراہمی کے لئے سر بمہر الگ کوٹیشن، ڈینڈر مطلوبہے۔ On 2019-10-04    SUMMER VACATIONS ROSTER 2019 On 2019-07-08    SUMMER VACATIONS DUTY ROSTER 2019 - DISTRICT JUDICIARIES GB On 2019-07-01    عوام کو فوری انصاف کی فراہم،چیف کورٹ نے چارماہ گیارہ دن میں 544کیسز نمٹائے۔ On 2019-05-13    گلگت بلتستان چیف کورٹ کی شاندار کارکردگی تین ماہ میں 388مقدمات نمٹائے On 2019-04-17    ملک عنائت الرحمٰن رجسٹرارگلگت بلتستان چیف کورٹ تعینات، نوٹیفکیشن جاری On 2019-03-09    ماتحت عدالتوں میں آن لائن نظام متعارف کرایا جائگا، جسٹس وزیرشکیل احمد On 2018-11-12     سستے اور فوری انصاف کی فراہمی اولین ترجیح، کوئی سمجھوتہ برداشت نہیں کیا جائگا۔ جسٹس وزیرشگیل احمد On 2018-10-14    FUNCTION AT FCNA On 2018-09-06  

HONORABLE JUDGE MR. JUSTICE ALI BAIG

Father’s Name                    :               Mulaim Baig      

Date of birth                       :               02-01-1966

Academic Qualification    :               M.A. LL.B            

Domicile                              :               District Ghizar Gilgit-Baltistan

 

Mr. Justice Ali Baig was born on 02-01-1966  in Muhallah Isqam Das Thoi Tehsil Yasin District Ghizer. He obtained his Primary Education from D.J. Primary School Drask in Thoi. Thereafter he got admission in Government High School Taus Yasin, from where he passed middle examination and afterwards he obtained his secondary education from F.G. High School No.1 Gilgit. After passing matriculation exam in the year 1981, he got admission in F.G. Degree College H-9 Islamabad and did his intermediate and graduation from F.G. Degree College H-9 Islamabad. He did LL.B and M.A. Political Science from Karachi University in the year 1990 and 1992 respectively. He started his practice as an Advocate in Karachi in the year 1990. He was appointed as Assistant Legal Advisor to the then Revenue Commissioner/Administrator N.As Gilgit on 21-01-1992 through FPSC Islamabad. He was transferred/ posted to as District Attorney Skardu in the year 1998. He performed his duties as District Attorney/District Public Prosecutor till 14-4-2005 in District Skardu and Ghanche by representing Provincial Government GB and State in District & Sessions Courts Skardu and Ghanche.

 

In the year 2004 the FPSC advertised a post of Addl. District & Sessions Judge and he appeared in the test/interview before the FPSC Islamabad and qualified the said test/interview. Accordingly he was appointed as Addl. District & Sessions Judge in District Judiciary GB on 15-4-2005. He served as Addl. District & Sessions Judge Ghanche, Diamer and Gilgit.  He was promoted to the post of District & Sessions Judge (BPS-21) on 01-10-2011. He served as District & Sessions Judge Ghizer, Skardu, Diamer and Gilgit.

 

He was elevated in Gilgit-Baltistan Chief Court being the senior most District & Sessions Judge and took oath on 30-11-2017 as Judge of Gilgit-Baltistan Chief Court Gilgit.

874503 Visitors

Disclaimer

The contents available on this site are just for Information. Users are adivsed not to depend on the information and use it for official purpose. GB Chief Court, Gilgit will not be responsible for any damage(s) arising in contract from the use of the content of this site.